Na každém kolejišti, tedy spíše skoro na každém je nějaká panelová cesta, či plocha. Mezi jednotlivými panely jsou mezery, které jsou zarostlé travou ale hlavně vyplněné hlínou. Je-li plocha skládaná z jednotlivých panelů je situace jednodušší, že mezery vznikají automaticky při lepení jednotlivých panelů k sobě. Ty potom zasypeme imitací hlíny nebo prachu a máme hotovo. Jestliže však kvůli ploše betonové plochy použijeme vygravírovanou desku, tak po nastříkání barvou musíme ještě upravit spáry mezi jednotlivými panely. Jsou na to dva způsoby a u obou jsem se inspiroval u leteckých plastikových modelářů.
Ten jednodužší je ten, kdy chceme mít panel hladký, bez povrchových nečistot.
Příprava podkladu je jednoduchá, desku s panely nastříkáme lakem, lesklým či matným je jedno. Necháme zaschnout a následně barevnou pastelkou roztíratelnou vodou, černá nebo hnědá, projedeme spáry panelů. Připravíme si nádobku s vodou, do které přidáme kapku jaru. Když máme čáry hotové vezmeme štětec a mokrým štětcem jednotlivé čáry rozmažeme. Díky lesklému laku se voda s jarem pomocí vzlínání rozlije ve vygravírované spáře a přebytečnou barvu odstraníme uchošťourem, nebo roztáhneme do ztracena na panel. Po vyschnutí přestříkáme barvou, kterou na panelech chceme mít.
Tmavá barva nám zvýrazní spáry jednotlivých panelů.
Druhým způsobem, kterým lze desku s panely upravit je trochu složitější. Ja si chtěl ušetřit práci s pozdějším sypáním "bordelu" na plochu. Karton zlehka nalakujeme a po zaschnutí zlehka, aby naplochu nedopadlo velké množství barvy přestříkneme základem. Následně jsem použil spray od Dupli-Coloru Granite-Look, který má imitovat žulový vzhled. Jsou v něm částečky černobílého polystyrenu, který na povrchu vytvoří strukturu. Chceme však betonový panel, ne žulu, takže je potřeba plochu stříkat opatrně. Stříkat začneme mimo karton a ze vzdálenosti cca 40cm přestříkneme karton, např. zleva doprava. Na plochu dopadnou kousky struktury, které vytvoří reliéf "bordelu".
Následně celý karton přestříkáme šedivou barvou, lze kombinovat světlou a tmavou. Po zaschnutí přijde na řadu lesklý lak, kterým plochu přestříkáme. Necháme pořádně zaschnout a můžou se začít dělat spáry mezi panely. Zase technologií okoukanou u letadýlkářů. Tuším, že jí říkají Weathering. V principu jde o to, že spáru, která je navlhčená jarovou vodou špičatým štětcem napustíme barvou, která se díky vzlínání roztáhne po spáře. Jde to výborně u plastových podkladů, křídlo, trup lokomotivy atd. U kartonu je to trochu problém a zvláště u toho, který ma reliéfní povrch. Jako patinátor jsem použil přípravky od Sira-Hobby. Tady jsem použil opačný postup. Je na místě podotknout, že jsou zapotřebí dva špičaté štětce a to poměrně kvalitní. Jedním se nanáší přípravek a druhým se roztírá jarová voda.
Nejdříve jsem přípravkem napustil spáru, nebo spíše jsem se o to snažil :-), abych pak následně štětcem namočeným do jarové vody dostal barvu do spáry.
Jarová voda naředila přípravek a ten zase pomocí fyziky vyvzlínal po spáře. Přebytečná barva se dá rozehnat po panelu, nebo uchošťourem ji sundat. Pozor ale na chloupky, ty vlezou všude :-D. Po zhotovení všech spár nechat zaschnout a následně přelakovat matným lakem.